Deltar i anbudskonkurranse likevel
Helse Nord har kommet med et nytt og bedre tilbud om midlertidig avtale, og Skibotnsenteret deltar dermed likevel i konkurransen om ny driftsavtale for 3 år.
Fredag 20. august vedtok sentralstyret at LHL ikke kunne godta tilbudet om midlertidig avtale fra Helse Nord fremsatt i møtet 19. august 2010. Dermed sto Skibotnsenteret uten driftsavtale, og ville ikke delta i den fornyede anbudsprosessen som Helse Nord nå kjører. Det gikk mot en nedleggelse av rehabiliteringssenteret i Storfjord kommune.
Bakgrunnen for styrets vedtak var at Skibotnsenteret ikke fikk tre inn i ny avtale fra 1. juli slik forutsetningen var. Isteden kom Helse Nord med tilbud om en midlertidig avtale som innebar at senteret ville fortsette å gå med underskudd også i resten av 2010.
Optimisme etter nytt tilbud
Kvelden før anbudsfristen, som er satt til 25. august, kom Helse Nord med et nytt tilbud om midlertidig avtale for Skibotnsenteret.
– Tilbudet muliggjør et lite overskudd i avtaleperioden, og er dermed vesentlig bedre enn det tilbudet sentralstyret takket nei til i sitt møte fredag 20. august. LHL har derfor akseptert tilbudet, og innen anbudsfristen i dag klokken 12.00 vil Skibotn legge inn tilbud om ny driftsavtale for 3 år, forteller LHLs generalsekretær Frode Jahren.
Etter den siste utviklingen i saken er han optimistisk:
– Vi har stor tro på at Skibotnsenteret vil vinne fram med et tilbud som vi anser for å være faglig godt og økonomisk konkurransedyktig, sier Frode Jahren. En ny avtale vil gjelde fra 31.12.2010.
-
Tekst:
Mona Johansen
-
Publisert:
25.8.2010