Nytt kurs, med skandinaviske deltakere
Ergoterapiavdelingen ved Glittreklinikken arrangerte for første gang kurset "Ergoterapi ved lungesykdommer" i september. Deltakerne kom både fra Norge, Sverige og Danmark
-
Tekst:
Hilde Aas Rønningen
Ergoterapi for personer med ulike lungesykdommer har, tradisjonelt sett, ikke vært et stort fagfelt for ergoterapeuter.
- Med tanke på at det blir flere og flere med lungesykdom i Norge vil dette være en brukergruppe som ergoterapeuter oftere vil møte både innen 1. og 2. linjetjenesten. Vi synes derfor det er viktig å kunne ha et kurstilbud til denne gruppen, sier avdelingsleder Ingrid Elise Sundfør.
Deltakerne kom fra både 1. og 2. linjetjenesten. De uttrykte at dette er en pasientgruppe de møter i sitt daglige arbeid, men et fagområde de opplever å ikke kunne så mye om. Å få ny faglig innsikt og treffe andre ergoterapeuter var derfor nyttig.
- Vi fikk mange positive tilbakemeldinger på kurset, men også gode innspill til hvordan vi kan endre noen deler av programmet. Vi håper derfor det blir anledning til å arrangere flere slike kurs, avslutter Ingrid Elise Sundfør.