Opptreningssenteret Jeløya Kurbad
Jeløy Kurbad ligger på Jeløya ved Moss. Vårt tilbud henvender seg til personer med hjertelidelser som angina pectoris, tidligere hjerteinfarkt og hjerteoperete, samt personer i risikogruppen med høyt blodtrykk, høye lipidverdier og metabolsk syndrom.
Målet er å gi hjelp til å oppnå personlige mål. Bedre livskvalitet, arbeidskapasitet og livsutfoldelse. Positiv endring av lipidverdier. Skape større trygghet i forhold til egen kropp og aktuell sykdom, øke kunnskap og mestringsstrategier. Motivere til nødvendige livsstilsendringer for bedre å ivareta helsen. Øke kondisjonen og redusere overvekt.
Vi har et høyt faglig nivå og hele personalet er kurset i Motiverende Intervjuteknikk (MI) som skal hjelpe pasientene til å gjøre endringer på egne premisser.
Vi gir hjelp og motivasjon for et aktivt yrkesliv, tilrettelagt trening, deltagelse i mestringsskole, avspenning, røykekutt og hjerteriktig kost.
Tilbudet
I vår avtale med Helse Sør-Øst RHF har vi følgende rehabiliteringstilbud til hjertepasienter:
- Døgntilbud til pasienter med mer akutt hjerte-kar sykdom: hjerteopererte, nylig infarkt, angina og claudicatio problematikk
- Døgntilbud i gruppe for pasienter med hjerte-/karsykdom som er i behov av livsstilsomlegging
- Dagtilbud i gruppe for pasienter med hjerte-/karsykdom som er i behov av livsstilsomlegging
Alle tilbudene inneholder et tilrettelagt og variert treningstilbud, mestringsskole med undervisning og samtalegrupper, hjerteriktig kost og røykeslutt tilbud med psykolog.