LHL Tynset - kort historikk

En kortversjon av historien til lokallaget på Tynset.
  • Tekst: Karl Morten Skaar Nilsen

I september 1990 tok daværende fylkesleder og leder av regionkontoret, samt sekretær initiativet til å samle en del mennesker på Tynset med formål å få stiftet et lokallag.
Det var en del personer i kommunen som allerede var medlemmer av LHL.
Det var et lite men ”godt” frammøte av lokale personer som nok mente at det var grunnlag for å få i gang et lokallag på Tynset. I slutten av september ble det holdt et informasjonsmøte i rådhuset. Det møtte 32 personer og møtet valgte et interimsstyre med Kort Juhl Siksjø som leder. Tynset lag av LHL var i gang – senere er navnet endret til LHL Tynset!
 Første ordinære medlemsmøte ble holdt i Glomtun den 4.desember 1990 med 29 personer til stede. Første ordinære årsmøte blei avholdt på Tynset Hotell den 23. januar 1991.
Allerede ved årsskifte hadde laget 50 medlemmer.

I en slik organisasjon vil selvfølgelig medlemstallet svinge noe, men i dag ligger det relativt stabilt med mellom 110 og 120 medlemmer.

Interessen for å starte et lokallag var nok at det i 1987 blei startet ei hjertetrimgruppe på Tynset. Den hadde eget styre og ordnet alt selv, men innså etter hvert at det var store fordeler rent økonomisk å tilhøre en organisasjon som var godkjent for å drive studievirksomhet. Landsforeningen for Hjerte og Lungesyke var i denne sammenheng den organisasjonen som paset best. Behovet for å kunne treffes – snakke sammen og å lære mer om sin sykdom hadde utkrystallisert seg fra trimgruppa. Dette behovet kunne en få dekket ved tilslutning til en større landsomfattende organisasjon.
Lokallaget har gjennom årene hatt en rekke kurs og studieringer med temaer fra organisasjonsarbeid, trygderettigheter, matkurs for både lunge og hjertesyke, rehabilitering og informasjonstjeneste i sykehus m.m.