Hjertemedisin-undersøkelse

En undersøkelse referert i Dagbladet 14. mai konkluderer med at betablokkere kan øke risikoen for slag og dødsfall etter operasjon.

Det er viktig å merke seg at undersøkelsen ikke gjelder vanlige hjertepasienter som allerede bruker betablokkere, sier Per Mølstad, avdelingsoverlege ved Kardiologisk avdeling på Feiringklinikken.

- Det resultatene fra denne undersøkelsen sier, er at det er tvilsomt om det gir noen gevinst å starte med betablokker hos en pasient som ikke bruker det på forhånd og som skal gjennomgå et kirurgisk inngrep, fortsetter Mølstad.

–Oppslaget i Dagbladet handler om en undersøkelse der man har gitt betablokker eller placebo (narremedisin) til pasienter med kjent åreforkalkning eller risiko for åreforkalkning og som skal opereres for annen sykdom. En forutsetning var at pasienten ikke brukte betablokkere på forhånd.

Les artikkelen i Dagbladet

Fakta om betablokkere (Dagbladet/Pasienthåndboka)

 

Er hjertepasienter som bruker betablokkere i fare?

 

–Vanlige hjertepasienter har ingen grunn til bekymring om de bruker betablokkere, sier Mølstad. –Jeg ser ingen grunn til å advare mot vanlig bruk av betablokker for hypertensjon, angina eller etter infarkt. Undersøkelsen handler da heller ikke om disse pasientene, understreker Mølstad.

-Er du bekymret eller har spørsmål knyttet til dette, kan du kontakte din fastlege, som kjenner din helsetilstand, anbefaler Per Mølstad ved Feiringklinikken.

Tekst: Kirsti Aarseth, LHL  

  • Publisert: 20.5.2008