Ny generalsekretær i LHL

LHLs forbundsstyre har tilsatt Frode Jahren som ny generalsekretær i LHL på åremål i 6 år, med mulighet for forlengelse.

Jahren tiltrådte stillingen som assisterende generalsekretær 1. september i fjor. Siden den eksterne granskingen av LHL ble iverksatt i begynnelsen av oktober, har Frode Jahren vært fungerende generalsekretær.

Det gode, ”gammeldagse” organisasjonsarbeidet
-Framover vil jeg prioritere det gode, ”gammeldagse” organisasjonsarbeidet, slår Jahren fast. –LHL er en pasientorganisasjon og en demokratisk medlemsorganisasjon. Administrasjonen skal øke innsatsen mot lagene og de frivillige, som er grunnmuren i LHL.

-Vi skal rekruttere og bli større, understreker Jahren, fordi den lokale aktiviteten er en viktig del av rehabiliteringskjeden. Lagene har mange flotte og spennende aktiviteter og dette arbeidet skal vi styrke.

-Forbundsstyret har også satt i gang store prosesser for at LHL skal bli en bedre organisasjon, forteller Jahren stolt. Dette er områder som vil bli prioritert høyt:

  • Vi arbeider med å bli en ISO-sertifisert organisasjon, noe som betyr kvalitetssikring av alt arbeid.
  • Vi skal se på styringsstrukturen for LHL med sikte på bli mer gjennomsiktige, slik at demokratisk kontroll fungerer.
  • Vi er i gang med en plan for å forbedre arbeidsmiljøet i administrasjonen.

På hugget politisk
-LHL er også en viktig politisk aktør. Jo større LHL er, jo større politisk gjennomslagskraft får vi, tenker Frode Jahren. -Ikke minst skal vi skjerpe vårt politiske arbeid og gjøre det mer synlig, slår Jahren fast. –Vi skal være på hugget og reagere når ting skjer. LHL har godt grunnlag for å synes mer i den offentlige debatten. Vi leverer grundige og viktige innspill til offentlige høringer og er aktive både lokalt og for eksempel i Rehabiliteringsaksjonen.

Allsidig bakgrunn
Jahren har lang politisk og organisatorisk erfaring. Han er økonom fra BI, har lang fartstid i Arbeiderpartiet og har vært kontorsjef i partiorganisasjonen. Han har også vært kommunikasjonssjef på Ahus, en erfaring som absolutt er relevant for LHL som helseaktør.

Motto: Det ær ittno som kjæm ta seg sjøl!

Tekst: Kirsti Aarseth  

  • Publisert: 14.3.2008