Feiringklinikken starter hjerteflimmerbehandling

LHL er mektig lei av at det offentlig svikter pasienter med hjerteflimmer. Nå etablerer organisasjonen behandling i egen regi.

På sitt møte 16.-17. juni vedtok sentralstyret at LHLs hjerteklinikk på Feiring skal starte opp med ablasjonsbehandling. 

I dag er det lange ventetider ved de offentlige sykehusene for å få utført ablasjon, som er en avansert, kateterbasert behandling. I den grad det offentlige har oversikt på ventetidene oppgis de å være opp til 3 år. Mange med behov for behandling blir ikke satt på venteliste fordi det oppleves som meningsløst. Pasienter blir heller ikke tildelt de rettigheter de etter loven skal ha og slik brytes pasientrettighetene hver eneste dag.

Uverdig sitasjon

LHL mener situasjonene er uverdig.
– Mange mennesker får livskvaliteten sin sterkt redusert fordi det offentlig ikke har bygget opp nødvendig kapasitet på hjerteflimmerbehandling. Dette er særlig alvorlig når hjerteflimmer kan bli kronisk hvis behandling ikke gis i tide. I tillegg er det mulig at behandlingen reduserer forekomsten av hjerneslag, hjertesvikt og død, forteller LHLs generalsekretær Frode Jahren.

Feiringklinikken har tidligere ønsket å starte med behandling av hjerteflimmer, men har møtt sterk motvilje i Helse Sør-Øst. Det regionale helseforetaket har fremholdt at behandling av hjerteflimmer av faglige grunner kun skal utføres ved universitetsklinikker i Norge. Kort tid etter kjøper den offentlige helsetjenesten ablasjonsbehandling av den private hjerteklinikken Varde i Århus.

Uten kostnader

– Myndighetene har sagt at de vil bygge opp kapasiteten på hjerteflimmerbehandling over tre år, noe som betyr at ventetidene vil øke ytterligere. Dette er etter LHLs syn uakseptabelt, sier Frode Jahren.

Feiringklinikken skal rekruttere spesialister fra utlandet, og sentralstyret har bevilget 250 000 kroner til opplæring. Slik får helsetjenesten i landet økt sin kapasitet uten kostnader. På denne bakgrunn mener LHL det er naturlig at det offentlige stiller opp med finansiering av de hjerteflimmerbehandlingene Feiringklinikken utfører.

Les mer om i saken i avisartikkel på nettsidene til Romerikes Blad: http://www.rb.no/lokale_nyheter/article5162692.ece

  • Tekst: Mona Johansen
  • Publisert: 18.6.2010