Oppskrift på husets fiberbrød

Flere av LHLs medlemmer har tatt kontakt med oss etter at Det nytter 1-2010 trykket en brødoppskrift som mangler en viktig ingrediens.

Dessverre falt 375 gram fin sammalt hvete ut da oppskriften på Husets fiberbrød fra Røros Rehabiliteringssenter ble trykket på side 11 i Det nytter 1-2010. 
– Uten denne ingrediensen blir det ikke særlig til brød, opplyser flere av bladets lesere. 

Nedenfor gjengir vi den riktige oppskriften, som er kvalitetssikret av Lars Gunnar Heggdalsvik, som er kjøkkensjef på Røros Rehabiliteringssenter. 
  

Husets fiberbrød
 

Ingredienser

125 gr rugmel
375 gr grov sammalt hvete
375 gr fin sammalt hvete
100 gr hvetekorn
2,5 dl havrekli
2,5 dl kruskakli
0,5 dl solsikkekjerner
0,5 dl sesamfrø
0,5 dl linfrø
50 gr fersk gjær
1,1 l vann.

 

Fremgangsmåte
(som oppgitt i Det nytter nr. 1-2010)

to brød i to liters form Varm vannet til 37 grader og rør ut gjæren i det. Slå væsken i en bolle og ha i alt det tørre. Bland godt sammen. La deigen hvile i 15 minutter. Slå den sammen igjen og la den heve i en time. Legg bake papir i formene og øs opp deigen.

NB! Den skal ikke bakes ut.
200 grader i 50 minutter.

Lykke til!

  • Tekst: Mona Johansen
  • Publisert: 10.3.2010

Mat og trivsel - ny kokebok

Oppskriften er hentet fra kokeboka Mat og trivsel, som Røros Rehabiliteringssenter står bak. Boken inneholder kostholdstips og gode, sunne oppskrifter. Den er gitt ut med støtte fra Helse og Rehabilitering. Les mer om boka på nettsidene til rehabiliteringssenteret.