Rehabiliteringsaksjonen avviklet
Rett før Samhandlingsreformen skulle behandles av Stortinget markerte Rehabiliteringsaksjonen at aksjonsperioden var over.
– Rehabiliteringsaksjonen avvikles, men kampen fortsetter, sa avtroppende aksjonsleder Mona Johansen da hun overrakte aksjonens plattform til lederen av Stortingets helse- og omsorgskomité, Bent Høie.
Overrekkelsen, som fant sted 27. april, var Rehabiliteringsaksjonens siste aksjon.
Aksjonslederen, som til daglig er kommunikasjonssjef i LHL, understreket at de om lag 50 organisasjonene og virksomhetene som har vært med i aksjonen, fortsatt deler målet om habilitering og rehabilitering til alle som trenger det og kravet om en opptrappingsplan for habilitering og rehabilitering.
– Jeg er glad for at dere sier at kampen ikke er over, for den er det fortsatt behov for, sa Bent Høie. – I dag kommer regjeringspartiene nok en gang til stemme ned et forslag fra opposisjonen om en opptrappingsplan for habilitering og rehabilitering, spådde han.
Bent Høie fikk rett, men gledelig var det at samtlige partier understreket behovet for å satse på habilitering og rehabilitering. Dette er i tråd med Helse- og omsorgskomiteens innstilling, der habilitering og rehabilitering har en langt mer sentral plass enn i stortingsmeldingen om Samhandlingsreformen.
Les mer i referat fra Stortingets behandling av Samhandlingsmeldingen (Stortingets nettsider i eget vindu).
På bildet: Overrekkelse av Rehabiliteringsaksjonens plattform. Fra venstre: Anita Engeset (Norsk Ergoterapeutforbund), Arild Furuseth (Godthaab Rehabilitering), Bent Høie (Høyre), Mona Johansen (LHL) og Andreas Habberstad (FFO). Foto: Anette Skomsøy.
Plakaten som ble overrakt, kan lastes ned her (pdf i eget vindu).