Hjerte- og karregister etableres 1. januar
LHL er svært fornøyd med at det nå etableres et nasjonalt hjerte- og karregister. Registeret vil bidra til økt kunnskap om forebygging, diagnostisering og behandling av hjerte- og karsykdommer.
- Pasientorganisajonene for hjerte- og karsykdommer har jobbet lenge for å få et slikt register, og det er gledelig at det nå kommer på plass, sier Brit Hoel, leder i Landsforeningen for hjerte- og lungesyke.
Hjerte- og karregisteret skal bestå av et basisregister og tilknyttede medisinske kvalitetsregistre. Samlet utgjør dette organisasjonsmodellen fellesregister. Modellen sikrer nasjonal samordning hvor én aktør har det overordnede juridiske ansvaret, samtidig som forankringen i fagmiljøene ivaretas. Det er Folkehelseinstituttet som har ansvar for registeret.
- Det er bred enighet om behovet for et slikt register. Behovet er understreket både av pasientorganisasjonene, forskningsmiljøene og helseforetakene. I arbeidet med utformingen av forskriften er det lagt vekt på at pasientene skal være trygge på at helseopplysninger ikke misbrukes eller kommer på avveier, og at deres personlige integritet ivaretas på best mulig måte, sier Strøm-Erichsen i forbindelse med lanseringen av registeret.