Antirøykekampanje: Ubehagelig, men nødvendig

Helsedirektoratet tar sterke virkemidler i bruk i sin kampanje for å få folk til å stumpe røyken. Fæle bilder fra operasjoner og brutale fakta om tobakkskader serveres i beste sendetid på tv. Ubehagelig å se og høre, men likevel nødvendig.

Av Frode Jahren, generalsekretær i LHL

Virkeligheten er mer brutal enn tv-bildene. 370 000 nordmenn har kols. I 2011 vil 1400 av disse dø av sykdommen. Hvert år dør drøye 4000 personer som følge av hjerte- og karsykdom forårsaket av røyking. I underkant av 3000 nye tilfeller av lungekreft oppdages årlig, og årlig dør rundt 2000 av sykdommen.

Møte med kolspasienter gjør inntrykk. Kols er en sykdom man gradvis blir dårligere av. Mange blir avhengig at oksygenapparater fordi lungene ikke lenger fungerer. Sykdommen kan ikke helbredes, men røykeslutt og trening kan bremse sykdomsutviklingen. Mange lever hver dag med en virkelighet som er mer brutal enn tv-bildene.

Det er en nær sammenheng mellom røyking og alvorlig sykdom og død. Mange røykere liker å vise til en grandonkel eller bestemor som har røyket 30 sigaretter om dagen i 60 år og levde til han eller hun ble 80, men oddsene er små for at flertallet av røykere er like heldige. Av alle risikofaktorer for kreft og hjerte- og karsykdommer er røyking den faktoren det er knyttet mest sikkerhet til. Nesten halvparten av mannlige storrøykerne som røyker minst 25 sigaretter per dag, dør mellom 40 og 70 års alder. Til sammenligning lever 85 prosent av mannlige og 90 prosent av kvinnelige aldri-røykere ved 70 år. Det er liten tvil om at røyking er svært helseskadelig. Helsedirektoratets kampanje viser ikke en overdreven helserisiko. Dessverre viser den virkeligheten.

I Norge har blant annet røykeloven bidratt til en betydelig reduksjon av antallet røykere. I dag røyker ca 20 % av befolkingen. Det er gledelig at tallene har gått ned, jevnt og trutt. Det har stor betydning for folkehelsa. Antallet dødsfall relatert til hjerte- og karsykdommer er på retur. Antallet nye lungekrefttilfeller hos menn har stagnert.

Hva skal så til for å hindre at folk begynner å røyke, og få røykerne til å slutte? Ulike virkemidler virker for ulike grupper. Skremmende bilder og fakta når fram til noen. Høy pris på tobakk har stor betydning for andre. Restriksjoner på hvor man kan røyke gjør at flere slutter. LHL mener det er viktig og nødvendig med et bredt spekter av virkemidler slik at flest mulig slutter. Flere tiltak bør også komme til. Når man gjennom skremmende kampanjer oppfordres til å stumpe røyken, bør det bli mulig å få medisiner mot nikotinavhengighet på blå resept. Folk bør få tilbud om gratis røykesluttkurs. Fastlegene må gi pasientene veiledning i slutteprosessen. Også positive virkemidler bør brukes. Her har LHL bidratt med en røykesluttapp som motiverer deg ved å fortelle om helsegevinster og sparte penger. Vi trenger mange virkemidler også sterke faktabaserte filmer slik Helsedirektoratet nå bruker.

Innlegget sto på trykk i Fedrelandsvennen, Avisa Nordland, Adresseavisen, Nordlys og Finnmark Dagblad 5. januar 2012.

  • Publisert: 10.1.2012