Utvikling og etablering av et tilpasset dataopplæringsprogram slik at deltakere på institusjonsbasert rehabilitering kan lære hvordan de kan innhente og avgi helseopplysninger på en sikker måte.
Prosjektleder: Odd Erling Børstad
Status: Avsluttet
Varighet: 2013 - 2014
Varighet: 2013 - 2014.
Stadig mer informasjon er tilgjengelig på data og internett, og flere tar i bruk løsninger for å utveksle helseopplysninger over internett. Innføring av elektroniske verktøy kan gi følelse av lav mestring på grunn av lite kunnskaper om data. Derfor ønsker Røros Rehabilitering å utvikle og etablere grunnleggende opplæring i bruk av data for innhenting og utveksling av helseinformasjon.tadig mer informasjon er tilgjengelig på data og internett, og flere tar i bruk løsninger for å utveksle helseopplysninger over internett. Innføring av elektroniske verktøy kan gi følelse av lav mestring på grunn av lite kunnskaper om data. Derfor ønsker Røros Rehabilitering å utvikle og etablere grunnleggende opplæring i bruk av data for innhenting og utveksling av helseinformasjon.
Målsettingen med prosjektet er å utvikle og etablere et tilpasset dataopplæringsprogram slik at deltakere på institusjonsbasert rehabiliteringsopphold kan lære hvordan de kan innhente og avgi relevante helseopplysninger på en sikker måte. Målsettingen med prosjektet er å utvikle og etablere et tilpasset dataopplæringsprogram slik at deltakere på institusjonsbasert rehabiliteringsopphold kan lære hvordan de kan innhente og avgi relevante helseopplysninger på en sikker måte.
Pasienter med hjerte-, lunge- eller kreftsykdom med ønske om eller behov for dataopplæring.Pasienter med hjerte-, lunge- eller kreftsykdom med ønske om eller behov for dataopplæring.
I fagmiljøene finnes det stor skepsis til hvorvidt ulike pasientgrupper er i stand til å benytte data-verktøyene. Slike fordommer er ikke nødvendigvis til det beste for deltakeren. Dette prosjektet vil bidra med å la deltakerne utforske løsninger og å bli kjent med internett som en kilde til god informasjon, samtidig som man lærer nettvett. I fagmiljøene finnes det stor skepsis til hvorvidt ulike pasientgrupper er i stand til å benytte data-verktøyene. Slike fordommer er ikke nødvendigvis til det beste for deltakeren. Dette prosjektet vil bidra med å la deltakerne utforske løsninger og å bli kjent med internett som en kilde til god informasjon, samtidig som man lærer nettvett.
Prosjektet har mottatt støtte fra Extrastiftelsen helse og rehabilitering.