Hopp direkte til innhold

Spør eksperten

LHLs eksperter svarer på dine spørsmål om hjerte- og lungesykdom, hjerneslag, kosthold, astma, allergi, eksem, inneklima, sykdomsmestring og pasientrettigheter.

Er spørsmålet ditt kanskje allerede besvart?

Spørsmål innsendt 14. juli 2015. Referansenummer: 8133

Høyt kalium.

Hei, jeg har fått påvist for høyt kalium. Går også på Lipitor 40 mg. Føler meg generelt i dårlig form. Tiltaksløs, sover dårlig, vont i ledd og hoven. tørr munn, hjerteklapp, og vet ikke hva jeg skal gjøre. Jeg er 50 år og dessverre røyker jeg. Kan høyt kalium være grunnen, og hva skyldes det?

Les svaret

Vår ekspert, Morten Schei, Hjertespesialist/kardiolog svarer

Besvart 10. august 2015
Morten Schei, Hjertespesialist/kardiolog

Takk for spørsmålet. Høyt kalium er et viktig funn som man bør prøve å finne ut av årsaken til.  Akkurat hvor høyt kaliumnivået er betyr mye for graden av symptomer/plager. Ved høye verdier kan hjertefunksjonen påvirkes. Flere ulike medikamenter kan endre kaliumnivåene, men jeg forstår at du kun bruker lipitor. Lipitor kan også øke kaliumnivået så hvis man ikke finner andre årsaker kan denne forsøkes byttte ut. Flere forskningsstudier har også funnet at røykere i gjennomsnitt har høyere kaliumnivå, - så altså enda en god grunn til å slutte.

Ellers bør du få sjekket særlig nyrefunksjon, blodsukker og endel andre blodprøver hos fastlegen din for å utelukke andre mulige årsaker.

Ditt spørsmål

Alle spørsmål blir lest og alle svar anonymisert. Av personvernhensyn kan vi ikke svare deg direkte på e-post, men spørsmålet ditt vil ble publisert her innen 1-5 virkedager. Vi ber deg skrive kortfattet, har du komplekse problemstillinger anbefaler vi fastlegen din. Prøv gjerne å søke først - kanskje har vi allerede svart på det du lurer på?

500 tegn igjen

Velg en ekspert (må velges)

For å kunne svare best mulig, ønsker vi å vite litt om hvem du er (frivillig):

Kjønn

Ved å klikke på innsendingsknappen godtar du våre brukerbetingelser



Vis alle spørsmål og svar