Hopp direkte til innhold

Spør eksperten

LHLs eksperter svarer på dine spørsmål om hjerte- og lungesykdom, hjerneslag, kosthold, astma, allergi, eksem, inneklima, sykdomsmestring og pasientrettigheter.

Er spørsmålet ditt kanskje allerede besvart?

Spørsmål innsendt 24. mars 2015. Referansenummer: 7280

Ekstraslag ved vekttap

Hei! Har kjent helseangst og SVES. Plagene startet i 2009 (var en gang hos deg på legevakten husker jeg til og med). Begynte med lav dose Pranolol i 2010, som ble byttet ut med Selozok (25 mg) fordi jeg fikk høyere blodtrykk når jeg var engstelig av Pranolol enn uten. Begynte på en del medisiner mot angsten min (Zoloft og Remeron) - ble ganske symptomfri av ekstraslagene men fikk dessverre en ikke ubetydelig vektøkning som jeg den senere tid har jobbet med å bli kvitt. Så foreslo legen min for et år siden å seponere betablokker. Det skulle jeg aldri ha gjort, for tre dager etter kom ekstraslagene for fullt tilbake. Begynte med Selozok igjen, men denne gangen responderte ikke ekstraslagene på 25 mg. Fikk beskjed om å trappe opp til 50 mg, uten nevneverdig effekt. På 100 mg begynte ekstraslagene å avta igjen. Jeg gjorde deretter et forsøk med lavkarbokost for å gå ned i vekt. Det gikk fint i 4 dager, før jeg fikk så mye ekstraslag at jeg nesten ble gal (flere tusen i døgnet). Avsluttet dette kostholdet og spiste mye frukt og grønnsaker (antok at jeg kunne mangle kalium og magnesium som følge av kostholdet) og to dager senere normaliserte ekstraslagene seg igjen. Tok også en Holter-test over 48 timer som viste nærmest null ektopisk aktivitet, kun et fåtall SVES. Forsøkte igjen med lavkarbokost for en måneds tid siden, men fokuserte da på å spise mye grønnsaker. Det gikk tre uker, hvor jeg gikk ned 6 kg, før det samme rabalderet av tusenvis av ekstraslag begynte igjen. Jeg sluttet med lavkarbokost og gikk over til et normalt sunt kosthold uten sukker og hvitt mel. Dette er en uke siden, og ekstraslagene har roet seg ned (har bare ett og annet). Men da jeg var hos legen for en uke siden, i etterkant av lavkarbokostholdet, så tok jeg kolesterolprøver, og disse var helt forferdelige. Jeg har arvelig litt høyt kolesterol (midten av 5-tallet med litt ugunstig sammensetning) - men nå var totalkolesterol på 7 og LDL på nesten 6 (HDL på 1). Legen antok at dette skyldtes kostholdet og skrev ikke ut statiner. Det skal nevnes at jeg hadde normalt kalium og kalsium på disse blodprøvene, men da hadde jeg spist mye frukt og grønt i to dager først. Jeg skal på ferie til et annet kontinent om en ukes tid, og er bekymret for å få et sånt "anfall" av tusenvis av ekstraslag når jeg sitter på flyet eller for den saks skyld er i et annet land hvor helsetjenester er enormt dyre. Jeg skulle gjerne ønsket meg litt feedback på om du tror dette skyldtes lavkarbokostholdet og at jeg slik sett ikke risikerer å få dette igjen så lenge jeg spiser normalt, og hvilke mekanismer som eventuelt skulle føre til at jeg får så mye ekstraslag. Er det ufarlig med så mye ekstraslag? Er litt urolig for at jeg skal få atrieflimmer av det. Hjertet mitt er strukturelt helt normalt (normal klaffefunksjon, kammerdimensjoner og veggtykkelser og EF >60%), har et normalt EKG både i hvile og under belastning. Har også for to år siden tatt ultralyd av halspulsårene som viser normal IMT. På forhånd takk :-)

Les svaret

LHL svarer

(2)
Besvart 04. mai 2015
LHL

Hei og takk for detaljert historie. 

Såvidt meg bekjent er det ingen direkte sammenheng mellom lavkarbodiett og økte ekstraslag. Du har rett i at elektrolyttfortyrrelser kan forårsake rytmeproblemer, men slike elektrolyttforstyrrelser oppstår ikke etter kun noen uker med endret diett. Kroppen har enorm kapasitet hva angår kompensasjon, og klarer i lang tid å holde verdiene i sjakk. 

Jeg vet ikke eksakt hvorfor du får økt antall VES, men har noen tanker som kan være verdt å vurdere. Personer som plages mye med VES er ofte sensitive for forandringer og stress. Ting som folk flest ikke opplever noe ubehag av, kan utløse storm av ekstraslag hos de som er disponert. Det kan tenkes at det ikke er lavkarbodietten, men selve vekttapet som er årsaken. Slik du beskriver, går du ganske raskt ned i vekt. Et slikt vekttap er jo egentlig noe kroppen ikke liker. Tross alt "mister den seg selv". Det gir stress i kroppen, som igjen kan utløse mer VES. 

For å svare på dine spørsmål: Jeg synes du trygt kan reise på ferie. Sørg for å ha med medisinene dine. 

Jeg synes det er flott at du forsøker å få ned vekten. Men for din del er det nok best at du går for en forsiktig og langsiktig strategi med sakte og gradvis vekttap. Da innebærer det ikke så mye stress for kroppen din heller. 

Håper du lykkes!

Med vennlig hilsen

Wasim Zahid

Gi dette svaret det antall stjerner du synes det fortjener:

Ditt spørsmål

Alle spørsmål blir lest og alle svar anonymisert. Av personvernhensyn kan vi ikke svare deg direkte på e-post, men spørsmålet ditt vil ble publisert her innen 1-5 virkedager. Prøv gjerne å søke først - kanskje har vi allerede svart på det du lurer på?

Velg en ekspert

For å kunne svare best mulig, ønsker vi å vite litt om hvem du er (frivillig):

Kjønn

Ved å klikke på innsendingsknappen godtar du våre brukerbetingelser



Vis alle spørsmål og svar