Hopp direkte til innhold

Spør eksperten

LHLs eksperter svarer på dine spørsmål om hjerte- og lungesykdom, hjerneslag, kosthold, astma, allergi, eksem, inneklima, sykdomsmestring og pasientrettigheter.

Er spørsmålet ditt kanskje allerede besvart?

Spørsmål innsendt 23. mars 2015. Referansenummer: 7209

Lunge, Allergi

Allergisk medikamentreaksjon.

Min mann fikk en voldsom allergisk reaksjon etter å ha brukt Esbriet i 3mnd. Utslett i ansiktet .. Hals og hender. Har hatt en pause på 14 dager nå .. Smerter i sidene (brenner) er begynt å komme tilbake ? Er veldig fortvilet , vanskelig å komme i kontakt med behandlene lege . Hva gjør vi ? Mvh, fortvilet kone .

Les svaret

Vår ekspert, Olav Kåre Refvem, Overlege svarer

(3)
Besvart 26. mars 2015
Olav Kåre Refvem, Overlege

Hei, og takk for spørsmålet!

Ved en allergisk reaksjon er det viktigste å stoppe helt med medisinen. Det kan ta tid før stoffet er ute av kroppen og reaksjonen fra kroppen går helt tilbake. Andre forhold, som for ekesempel noen typer medisiner som tas samtidig, kan også påvirke utskillelsen.        I det enkelte tilfellet anbefales det å søke legen, enten spesialisten eller fastlegen, som kjenner tilstanden best og kan gi råd tilpasset den enkelte.

Vennlig hilsen

Olav Kåre Refvem

 

Gi dette svaret det antall stjerner du synes det fortjener:

Ditt spørsmål

Alle spørsmål blir lest og alle svar anonymisert. Av personvernhensyn kan vi ikke svare deg direkte på e-post, men spørsmålet ditt vil ble publisert her innen 1-5 virkedager.

Velg en ekspert

For å kunne svare best mulig, ønsker vi å vite litt om hvem du er (frivillig):

Ved å klikke på innsendingsknappen godtar du våre brukerbetingelser



Vis alle spørsmål og svar