Hopp direkte til innhold

Spør eksperten

LHLs eksperter svarer på dine spørsmål om hjerte- og lungesykdom, hjerneslag, kosthold, astma, allergi, eksem, inneklima, sykdomsmestring og pasientrettigheter.

Er spørsmålet ditt kanskje allerede besvart?

Spørsmål innsendt 19. oktober 2015. Referansenummer: 8855

Hjerte/kar

Høyt blodtrykk av statiner?

Hei Kan kolesterol senkende piller føre til for høyt blodtrykk?

Les svaret

Vår ekspert, Wasim Zahid, Hjertespesialist svarer

(2)
Besvart 21. oktober 2015
Wasim Zahid, Hjertespesialist

Hei

Nei, høyt blodtrykk er ikke en bivirkning av kolesterolsenkende medisiner (statiner). Hvis blodtrykket ditt har økt etter at du begynte med slike medisiner, kan det ha andre årsaker, eller være en tilfeldighet. Ta en ekstra kontroll hos legen din. 

Mvh

Wasim Zahid. 

Gi dette svaret det antall stjerner du synes det fortjener:

Ditt spørsmål

Alle spørsmål blir lest og alle svar anonymisert. Av personvernhensyn kan vi ikke svare deg direkte på e-post, men spørsmålet ditt vil ble publisert her innen 1-5 virkedager.

Velg en ekspert

For å kunne svare best mulig, ønsker vi å vite litt om hvem du er (frivillig):

Ved å klikke på innsendingsknappen godtar du våre brukerbetingelser



Vis alle spørsmål og svar