Bidro til å redde den kommunale logopedtjenesten
LHL Ringsaker bidro, sammen med Norsk logopedforbund (NLF), til å stanse en foreslått omlegging av logopedtjenesten i kommunen.
Nå oppfordrer generalsekretær i LHL, Magne Wang Fredriksen, andre lokallag til å følge eksempelet.
LHL Ringsaker har igjen engasjert seg for å sikre det kommunale logopedtilbudet i Ringsaker kommune.
I arbeidet med budsjett for 2026 ble det foreslått endringer i organiseringen av logopedtjenesten. Forslaget innebar å avvikle det kommunale logopedtilbudet fra 1. august 2027 og i stedet etablere et privat logopedisenter med fire private logopeder, der kommunen skulle dekke deler av kostnadene. Målet var en økonomisk innsparing på 2,5 millioner kroner.
Krever forutsigbar logopedtjeneste
I et brev til kommunen argumenterte LHL Ringsaker og nestleder Kjell Juliussen tydelig mot forslaget. De pekte særlig på behovene til voksne slagpasienter med afasi.
– Rehabilitering av voksne slagpasienter med afasi krever en samordnet, tilgjengelig og forutsigbar logopedtjeneste – ikke enkeltøkter kjøpt fra private logopeder, skrev LHL Ringsaker.
Organisasjonen mente at forslaget ville innebære en avvikling av kommunens fagmiljø innen logopedi, og at kommunen i praksis ville gjøre seg helt avhengig av private logopeder
Utfordringer
LHL Ringsaker viste også til tidligere erfaringer i kommunen.
– Ved forrige utlysning viste det seg svært vanskelig å få tak i private logopeder. Markedet er enda mer presset i dag. Det er derfor en betydelig risiko for at det samlede logopedtilbudet svekkes, og at brukerne kan bli stående uten nødvendig hjelp, het det i brevet.
Se også Ringsaker blad: Stor uenighet om logopedtilbudet
Også andre organisasjoner, blant annet Norsk logopedforbund (NLF), reagerte på forslaget. Forbundet pekte på at en reduksjon i kommunal logopedtjeneste ikke nødvendigvis gir økonomiske innsparinger, fordi kommunen fortsatt må kjøpe logopediske tjenester ved behov.
Skal utredes
Da kommunestyret behandlet budsjettet i desember, ble det fremmet et forslag fra Senterpartiet om å ikke gjennomføre endringer før konsekvensene var grundig utredet. Forslaget ble enstemmig vedtatt.
I løpet av 2026 skal administrasjonen derfor legge fram en egen sak som belyser konsekvensene for kvalitet, ansatte og brukere ved en eventuell omlegging eller privatisering av logopedtjenesten.
Fornøyd
LHL Ringsaker er tilfreds med utfallet så langt.
Vi er fornøyd med resultatet. Vi vil følge saken videre og be om et møte med lederen for Logopedisenteret.
![]()
Logopedisenteret i Ringsaker kommune ble etablert i 2009 og har siden gitt logopediske tjenester til både barn og voksne, blant annet innen språk- og kommunikasjonsvansker, afasi samt spise- og svelgevansker. Tilbudet har i dag tre årsverk.
Bruk av private logopeder
Fra 2022 ble folketrygdens stønadsordning endret, slik at Helfo kan dekke flere typer logopedisk behandling utført av private logopeder. Logopedi er ikke et lovpålagt kommunalt tilbud, men kommunene har ansvar for å sørge for nødvendige helse- og omsorgstjenester når behov foreligger. Logoped inngår i dette sørge-for-ansvaret.
– Det er ikke slik at Helfo-ordningen kan erstatte det kommunale tilbudet. Det er selvsagt heller ikke intensjonen bak ordningen. Refusjon fra Helfo dekker ikke alle områdene logopedtjenesten gjør i dag, sier Kvisgaard, leder i Norsk logopedforbund.
Oppfordring
Generalsekretær i LHL, Magne Wang Fredriksen, mener saken i Ringsaker er prinsipielt viktig.
– At logopedi ikke er lovpålagt, brukes mange steder som argument for å redusere eller legge ned kommunale tilbud. For personer med afasi er logopedisk oppfølging helt avgjørende. Derfor er det viktig at LHL som brukerorganisasjon står vakt om disse tjenestene. Jeg vil oppfordre andre lokallag til å følge LHL Ringsakers eksempel i det interessepolitiske arbeidet, både hva angår logopedi og andre saker som er viktige for våre medlemmer, sier Fredriksen.