Gå til hovedinnhold Gå til hovedmeny

Vi vet ikke nok om kvinnehjertet.

Kvinner er ikke små utgaver av menn, og bør heller ikke behandles slik. Hjerte- og karsykdom er en av de vanligste dødsårsakene for kvinner i Norge. Skal vi gi bedre behandling til hjertesyke kvinner, må vi forske mer på kvinner.

Støtt forskning på kvinnehjertet

Din støtte bidrar til mer forskning, mer kunnskap og bedre forståelse av hvordan hjertesykdom faktisk rammer kvinner.

Vi har ingen å miste!

Velg beløp
Anonymitet

Altfor mange kvinner lever med hjertesykdom uten å vite det. Mange går lenge med tung pust, tretthet eller ubehag og tror det skyldes stress, dårlig form eller noen ekstra kilo. Men for mange er det hjertet som roper om hjelp.

Mye av kunnskapen behandlingen bygger på, er basert på forskning gjort på menn. Symptomer, sykdomsforløp og hvordan medisiner virker, kan være annerledes hos kvinner. Når dette ikke tas på alvor, er det kvinner som betaler prisen.

En viktig årsak er at vi vet for lite om kvinnehjertet.

Eva Gerdts, overlege og professor ved Senter for forskning på hjertesykdom hos kvinner.

Kvinner er biologisk forskjellige fra menn. De har andre risikofaktorer for hjertesykdom, utvikler ofte andre former for sykdommen og trenger derfor annen utredning og behandling enn menn. Derfor er mer forskning avgjørende for å finne den beste og mest tilpassede behandlingen for kvinner med hjertesykdom.

Eva Gerdts, overlege og professor ved Senter for forskning på hjertesykdom hos kvinner.

Hjerteforskning kan ikke lenger være kjønnsblind

Kvinner er ikke små utgaver av menn, og bør heller ikke behandles slik. Hjerte- og karsykdom er en av de vanligste dødsårsakene for kvinner i Norge. Hvis vi skal kunne gi bedre behandling til hjertesyke kvinner, må vi studere nettopp kvinner.

Gjennom kampanjen "Hennes hjerte. Like viktig" skal LHL bidra til mer forskning, mer kunnskap og bedre forståelse av hvordan hjertesykdom faktisk rammer kvinner. I hele februar samler vi inn midler til forskning på kvinnehjertet.

Støtt forskning på kvinnehjertet

Magne Wang Fredriksen, generalsekretær i LHL

Sammen kan vi sørge for at flere kvinner blir sett, hørt og tatt på alvor.

Magne Wang Fredriksen, generalsekretær i LHL

Visste du at hjertesvikt rammer kvinner annerledes enn menn?

Likevel er kun 1 av 3 i hjerteforskningen kvinner.
Når kvinner mangler i forskningen, mangler også kunnskap om riktig behandling og bivirkninger.

Hjertesvikt rammer kvinner annerledes enn menn. Kvinner utvikler ofte en annen type hjertesvikt som er vanskeligere å oppdage og behandle. Mange blir derfor ikke fanget opp i tide. Det er nettopp derfor vi trenger mer forskning på kvinnehjertet.

– Eva Gerdts, overlege og professor ved Senter for forskning på hjertesykdom hos kvinner.

Innsamlingskontrollen

LHL er godkjent av Innsamlingskontrollen.

En ideell stiftelse som gir trygghet for at innsamlingsvirksomhet drives forsvarlig og at pengene går til det formålet som er oppgitt.

Innsamlingskontrollen

Fundraising Norge

LHL er medlem i Fundraising Norge.

En bransjeorganisasjon som bistår norske organisasjoner og institusjoner som regelmessig skaffer midler til sin virksomhet gjennom innsamlinger.

Fundraising Norge