Gå til hovedinnhold Gå til hovedmeny

Kan hjertesykdommer og hjerneslag forebygges?

Vi ønsker velkommen til åpent møte med tema "Kan hjertesykdom og hjerneslag forebygges?".

Kan hjertesykdommer og hjerneslag forebygges?

Vi ønsker velkommen til åpent møte med tema "Kan hjertesykdom og hjerneslag forebygges?".

Tid
kl. 18.00–20.00
Påmelding

STED: Oslo Kongressenter, Folkets hus, Youngstorget
Youngs gate 21, 0181 Oslo


Møtet er på Oslo Kongressenter, torsdag 12. februar kl. 18.00–19.30.

Konferansier er Magne Wang Fredriksen, generalsekretær i LHL.

Deltagelse er gratis, men vi trenger påmelding.

På møtet får du høre mer om:

Hvordan kan vi forebygge hjerteinfarkt og hjerneslag? Hva er hjerteinfarkt? Hva er hjerneslag? Primær- og sekundærforebygging, om behandlingsmål m.m.

Fastlegens rolle i forebygging og oppfølging: Hvilken rolle og hvilket ansvar har fastlegen for primær- og sekundærforebygging? Kort om spesialisthelsetjenesten og fastlegens rolle.

Ditt ansvar og dine muligheter – praktiske grep for bedre hjerte- og hjernehelse: Trening og aktivitet, kosthold, vektreduksjon, røykeslutt m.m. Hva kan LHL tilby?

Resultater fra forskningsprosjektet RegTool AFNOR om hjerneslag i Norge: Presentasjon av funn fra en artikkel som nylig er publisert.

Målgruppe

Møtet er aktuelt for alle som er i risikogrupper for hjerte- og karsykdommer, samt hjerneslag, og spesielt dem som har atrieflimmer.

Program

Kl. 18.00: Åpning
Magne Wang Fredriksen, generalsekretær i LHL.

Kl. 18.05: Hvordan kan vi forebygge hjerteinfarkt og hjerneslag?
Trygve Berge, overlege og forsker, medisinsk avdeling og forskningsavdelingen, Bærum sykehus, Vestre Viken HF, og Elisabeth Kvalvaag, postdoktor, lege og spesialist i nevrologi og fysikalsk medisin og rehabilitering, Folkehelseinstituttet,

Kl. 18.25: Fastlegens rolle i forebygging og oppfølging 
Torgeir Hoff Skavøy, leder i Norsk forening for allmennmedisin og spesialist i allmennmedisin.

Kl. 18.45–18.55: Pause.

Kl. 18.55: Ditt ansvar og dine muligheter – praktiske grep for bedre hjerte- og hjernehelse
Mona Seljevoll Tjordal, kardiologisk sykepleier, og Marita Lysstad Bjerke, slagsykepleier, begge fra LHL.

Kl. 19.10: Resultater fra forskningsprosjektet RegTool AFNOR om hjerneslag i Norge 
Elisabeth Kvalvaag, postdoktor, lege og spesialist i nevrologi og fysikalsk medisin og rehabilitering, Folkehelseinstituttet.

Kl. 19.20: LHLs prioriteringer for 2026 og avslutning
Magne Wang Fredriksen, generalsekretær i LHL.

Kl. 19.30: Takk for i dag.